Username Password
join FREE
everything rugby
latestSearch News
Our Sponsor
Our Sponsor
Home > News > England U16 and U16A squads announced
News
Your News England U16 and U16A squads announced
25
FEB

The national 16 Group selectors have announced an England Under 16 squad of 26 players and an extended England U16 A squad of 28 players who will train together at Warwick School this weekend (February 27-28) as preparations continue for the international fixtures in April.

The England Under 16 squad includes 12 backs and 14 forwards, while the extended A squad comprises 13 backs and 15 forwards.

After the Warwick get-together, the two squads will split to train and play separately. The England squad preparing for the annual Four Nations Tournament in Italy will meet at Cokethorpe School on March 6-7 and March 19-21, while the A squad will gather on the same dates at Rugby School and Warwick School respectively. Both squads will have practice matches against Under 17 club or academy opposition woven into their training programme.

Details have also been announced of this year's International Festival, to be held at Wellington College in Berkshire from April 4-9.

Formerly staged at Millfield School the Festival includes three matches for England Under 16 A against Scotland, Belgium and France A. Also taking part are Wales A, Italy A, Canada, Portugal and three teams drawn from the English Divisions.

England Under 16 squad:

Jack Allcock, Open-side flanker, Sedbergh School & Cumbria

Jack Arnott, Full back, St Boniface College & Devon

Alex Bradley, No.8, Bishop Wordsworth School & Hampshire

Callum Braley, Scrum half, Colston's & Bristol

Jonathan Burn, Fly half, The Duchess's Community High School & Northumberland

Jordan Burns, Wing, Epsom College & Surrey

Gabriel Carroll, Open-side flanker, St Joseph's College & Eastern Counties

George Catchpole, Centre, Norwich School & Eastern Counties

Jamie Charlton-Little, Hooker, Perins School & Hampshire

Oliver Cicognini, Wing, Ermysted's Grammar School & Yorkshire

Max Crumpton, Hooker, The King John School & Essex

Will Hooley, Fly half, The Leys School & Eastern Counties

Harry Ledger, Back row, Whitgift School & Surrey

Jake Oldaker, Lock, King Edward's School Bath & Dorset & Wilts

Adam Peters, Lock, Pangbourne College & Buckinghamshire

Hugo Peterson, Flanker/No.8, Sedbergh School & Cumbria

Samuel Pointon, Scrum half, Rugby School & East Midlands

Damon Poole, Loose-head prop, Bromsgrove School & North Midlands

Tom Smallbone, Loose-head prop, London Oratory School & Middlesex

Tom Stephenson, Centre, Bloxham School & Buckinghamshire

Matt Thomas, Lock, Shiplake College & Oxfordshire

James Thraves, Tight-head prop, Highfields School Derbyshire & Notts, Lincs & Derbyshire

Tom Wallace, Centre, RGS High Wycombe & Buckinghamshire

Anthony Watson, Full back, St George's College & Surrey

Marcus Webber, Full back, The Manchester Grammar School & Cheshire

Scott Wilson, Tight-head prop, Eyemouth High School & Northumberland

England Under 16 A squad:

Rory Anderson, No.8, Eton College & Surrey

Matthew Beaumont, Tight-head prop, Bradford Grammar School & Yorkshire

Guy Bentley, Full back, Hampton School & Middlesex

James Bloxham, No.8, Millfield School & Somerset

Oliver Claxton, Fly half, Adams' Grammar School & Staffordshire

Luke Cole, Hooker, Hipperholme and Lightcliffe High School & Yorkshire

Niall Crosley, Centre, Bishop Rawstorne High School & Lancashire

Kieran Davies, Loose-head prop, Sidmouth College & Devon

Ralph Dowds, Centre, King Edward VII and Queen Mary School Lytham & Lancashire

Tahir El-Mahdi, Wing, Audenshaw School & Lancashire

Joshua Francis, No.8, Sacred Heart Catholic College & Lancashire

Alex Gale, Tight-head prop, Coombeshead College & Devon

Daniel Grange, Lock, Ilkley Grammar School & Yorkshire

Thomas Hilton-Stevens, Lock, RGS Guildford & Surrey

Andrew Hodgson, Centre/Fly half, The King's School Macclesfield & Cheshire

Jordan Husband, Centre, Northampton School for Boys & East Midlands

Gus Jones, Open-side flanker, Eton College & Oxfordshire

Max Northcote-Green, Blind-side flanker, Millfield School & Somerset

Tomas Rhodes, Prop, Flegg High School & Eastern Counties

George Rigby, Open-side flanker, Lord Wandsworth College & Berkshire

Simon Sexton, Scrum half, Wellington College & Surrey

Alex Smith, Centre, Colfe's School & Kent

Jonathan Taylor, Fly half, Cheadle Hulme School & Cheshire

Harry Thacker, Hooker, Leicester Grammar School & Leicester

Oscar Thomas, Fly half, RGS High Wycombe & Buckinghamshire

Sebastian Tullie, Scrum half, Bradford Grammar School & Yorkshire

Harry Wells, Lock, The King's School Peterborough & Notts, Lincs & Derbyshire

Alex Wootton, Wing, Sedbergh School & Cheshire.

Wellington International Festival 2010, fixtures:

Sunday April 4:

France A v Italy A (10am)

Canada v Portugal (12pm)

England A v Scotland (2pm)

Belgium v English Divisions (North & Midlands) (4pm)

Tuesday April 6:

England A v Belgium (10am)

Scotland v France A (12pm)

Italy A v Canada (2pm)

Portugal v English Divisions (London & SE) (4pm)

Friday April 9:

Italy A v English Divisions (South West) (10am)

Scotland v Canada (11am)

Portugal v Belgium (12pm)

England A v France A (1pm).

Sponsors
join Free
Free Site
Online Coaching
Directory