Username Password
Chat about Rugby in our Forum
everything rugby
latestSearch News
Our Sponsor
Our Sponsor
Home > News > Local rivalry in the north spices up Daily Mail Cup
News
Your News Local rivalry in the north spices up Daily Mail Cup
19
NOV

Local rivalry always adds an extra spice to the Daily Mail Schools Cup competitions and that feature is sure to be a part of the fourth round Under 18 Cup game at Woodhouse Grove when Queen Elizabeth's Grammar School from Wakefield are visitors to Apperley Bridge.

Neither side is really setting the game alight, but both can point to handicaps that have hampered progress and to a gritty response to those setbacks.

When QEGS won the Tynedale International School Tournament at the start of the season, the future looked extremely rosy for the Yorkshire lads. Victory, albeit by the only score of a tense final against previous winners Filton College from Bristol, was just the boost QEGS needed to launch another campaign.

Sadly, while skipper Joe Barker managed to lift the Tynedale Council Trophy, it was to be his last rugby activity of the season. He subsequently damaged his knee ligaments and is now consigned to a season on the sidelines, a body blow to QEGS ambitions.

With fellow international Andrew Forsyth also ruled out because of his commitments at Leicester RFC and a stress fracture of the back and with North Under 18 wing James Woods only resuming playing recently, the statistics look reasonably satisfactory.

"All things considered, we haven't been doing too badly," says Master in Charge Trevor Barker: "We've lost by a score away to both RGS Lancaster and Wilmslow, but otherwise we've had some good wins.

"The bulk of the squad is the year that did well as under 15s and includes four players currently in the Yorkshire Under 18 squad - props George Birkinshaw and Josh Bayford, lock Ben Morris and No 8 Matt Locock."

With Woodhouse Grove coach Anthony Cadman also in charge of the Yorkshire county team, he will be well aware of the threat posed by the QEGS pack when the pair meet in the next round.

Another Grovian with first-hand experience of what to expect is their hooker, Harry Hannan, who also represents Yorkshire and will be packing down with the QEGS contingent in another keenly fought derby, the Under 18 Roses match, at Ripon on Sunday.

Hannan is very much the talisman of the Grove side. A member of the Leeds Academy and widely tipped to go a long way in the game, he has a formidable physical presence and is sure to pose a few problems for the visitors from his school role in the back-row.

Fly-half Elliott Cosgrove is another player who has already put down a marker with Castleford Tigers RL Academy, while versatile Jacob Young has been in the county Under 19 squad.

"Harry is big enough and strong enough to do the work of four men," says Master in Charge, Roger Howard with tongue every-so-slightly in cheek: "He holds the side together by playing at No 8 generally and he's very highly regarded.

"We've had a mixed season largely because of injuries and I think Anthony has done very well all things considered. We'll be going into the QEGS game as underdogs and we're relishing the challenge. Nobody comes here and has an easy time."

Results & Fixtures

Under 15 Cup

North Round Four: Worksop Coll 10 Hymers Coll 22, Trinity Ac 13 Armthorpe CS 15, St Mary's, Crosby 8 Bolton 15, Wilmslow 5 St Ambrose 7, Harrogate GS 12 Prince Henry's 5, Roundhay 0 Leeds GS 41, Durham v Yarm, RGS Newcastle 29 Duchess HS 14, St Cuthbert's 0 Barnard Castle 50, Richmond 0 Stokesley 0, Audenshaw 17 Crossley Heath 26, St Peter's, York 7 QEGS, Wakefield 5, Arnold 43 Queen Elizabeth's, Kirkby Lonsdale 0, Whitehaven 31 Trinity, Carlisle 19, Manchester GS 36 Birkenhead 20, Lymm 7 Merchant Taylor's 9.

Round Five (to be played by November 26): Hymers Coll v Armthorpe CS, Bolton v St Ambrose Coll, Harrogate GS v Leeds GS, Durham/Yarm v RGS Newcastle, Barnard Castle v Stokesley, Arnold v Whitehaven, Manchester GS v Merchant Taylor's.

Under 18 Cup

North Round Three: Lymm High School 29 Wilmslow High School 0, Hutton Grammar School 29 RGS Lancaster 25, Myerscough College v KE VII & Queen Mary School, Merchant Taylor's School 38 Manchester GS 13, Crossley Heath School 15 Bradford Grammar School 8, Macmillan Academy 22 Queen Elizabeth's, Hexham 7, Rishworth School 12 Woodhouse Grove School 29, QEGS, Wakefield 45 Yarm School 7, Duchess High School 3 RGS, Newcastle 49, Kings School, Tynemouth 16 Durham 5, St Benedict's 0 Austin Friars 50, Barnard Castle 52 QEGS, Penrith 5, Hymers College 5 St Peters, York 32, Harrogate GS 5 Prince Henry's 17, Wirral GS 22 Calday Grange 39, St Ambrose College v Bridgewater High.

Round Four (to be played by November 26): Lymm HS v Hutton GS, Myerscough Coll/King Edward & Queen Mary's, Lytham v Merchant Taylors, Crossley Heath v McMillan Ac, Woodhouse Grove v QEGS, Wakefield, RGS Newcastle v King's, Tynemouth, Austin Friars v Barnard Castle, St Peter's, York v Prince Henry's, Otley, Calday Grange v St Ambrose/Bridgewater HS.

Under 15 Vase

North Round Three - South Hunsley v Hull Coll, Tollbar BEC v Lincoln Minster School, Wickersley v De Aston, Hayfield CS v Swinton CS, Cowley LC v Liverpool College, Wade Deacon HS v Kirkham GS, Stockport GS 24 Cheadle Hulme 24, Calday Grange GS 23 Bramhall HS 22, King James's, Knaresborough 17 Ashville College 24, Woodhouse Grove 0 Ermysteds GS 50, Grangefield CS 5 Ilkley GS 22, Bradford GS w/o Dyke House, King's School, Pontefract bye, Scarborough College v Gosforth HS, Ponteland HS v St Bede's, Macmillan Academy w/o Astley HS, Kings, Tynemouth 46 Whitley Bay HS 6, Dame Allan's 63 King Edward VI School, Morpeth 27, Ripon GS bye, Queen Ethleburgas Coll w/o Driffield School, Glossopdale CC 7 Bedale 52, Rishworth bye, Marple Hall 15 Mirfield FGS 29, Mount St Mary's 5 Kings, Macclesfield 27, Lancaster RGS v Meadowhead, Giggleswick 14 Stainburn 35, Cockermouth v Queen Katherine School, Ullswater CC v King Edward VII & Queen Mary, Nelson Thomlinson 15 Bridgewater CHS 18, Sandbach v Hartford HS, St Anselm's Coll 34 Fallibroome HS 0, Wirral GS 20 Weaverham HS 10.

Round Four (to be played by November 26): South Hunsley/Hull Coll v Tollbar BEC/Lincoln Minster, Wickersley/De Aston v Hayfield CS/Swinton CS, Cowley LC/Liverpool Coll v Wade Deacon/Kirkham GS, Stockport GS/Cheadle Hulme v Calday Grange GS, Ashville College v Ermysteds GS, Ilkley GS v Bradford GS, King's, Pontefract v Scarborough Coll/Gosforth HS, Ponteland HS/St Bedes v Macmillan Ac, Kings, Tynemouth v Dame Allan's, Ripon GS v Queen Ethleburgas Coll, Bedale v Rishworth, Mirfield FGS v King's, Macclesfield, Lancaster RGS/Meadowhead v Stainburn, Cockermouth/Queen Katharine v Ullswater CC/King Edward VII & QM, Bridgewater CHS v Sandbach/Hartford HS, St Anselm's Coll v Wirral GS.

Under 18 Vase

North Round Two: Stockport GS 59 Bury College 9, Liverpool Coll 5 Audenshaw 22, Giggleswick v Guiseley CS, Queen Elizabeth, Kirkby Lonsdale bye, Arnold School v Clitheroe RGS, Stonyhurst College v Birkdale, St John Rigby College 3 Runshaw Coll 9, Cowley LC w/o Winstanley Coll, Ermysted's 12 Bolton School 14, Horsforth v Ilkley, St Mary's CS v Outwood Grange Coll, Roundhay w/o Range Hill, Thomas Rotherham Coll w/o Mirfield FGS, Dame Allan's bye, St Thomas Moore HS bye, Queen Elizabeth 6th FC, Darlington 36 Tyne Metropolitan College 0, Haydon Bridge HS 0 Gosforth HS 45, Hartlepool Sixth FC bye, Richmond School bye, Carmel School v St Bede's, Keswick School 8 Kirkbie Kendal 8, Trinity, Carlisle bye, St Bees bye, Ullswater CC w/o Cockermouth, South Hunsley 26 Ashville Coll 11, Hull Collegiate v St John Fisher Coll, Scarborough Coll v Ripon GS, Leeds GS 53 King William's, IoM 3, Birkenhead School 12 Sir John Deane's Coll 19, Bishop Heber CHS 20 St Edward's Coll 0, Sandbach 25 Altrincham GS 15.

Round Three (to be played by November 26): Stockport GS v Audenshaw, Giggleswick/Guiseley CS v Queen Elizabeth School, Kirkby Lonsdale, Arnold/Clitheroe RGS v Stonyhurst/Birkdale, Runshaw College v Cowley Language College, Bolton School v Horsforth CS/Ilkley, St Mary's, Menston/Outwood Grange v Roundhay School, Thomas Rotherham College v Dame Allan's Boys School, St Thomas Moore CHS v Queen Elizabeth 6th Form College, Darlington, Gosforth High v Hartlepool 6FC, Richmond v Carmel/St Bedes, Keswick/Kirkbie Kendal v Trinity, St Bees v Ullswater Community College, South Hunsley v Hull Collegiate/St John Fisher, Ripon GS v Leeds GS, Sir John Deane's v Bishop Heber High, Sandbach v Rydal Penrhos.

Sponsors
join Free
Free Site
Online Coaching
Directory