Username Password
Chat about Rugby in our Forum
everything rugby
latestSearch News
Our Sponsor
Our Sponsor
Home > News > London & South East U18 defeat South West counterparts
News
Your News London & South East U18 defeat South West counterparts
01
FEB

London and South East Under 18s had a fine 43-20 win over their South West counterparts last Sunday (January 27) as the season continued to build towards the selection of the England Clubs and Schools XV.

This home match watched by the national selectors was played on the artificial pitch at Maidenhead RFC, and the second of Londons two divisional fixtures will be away to the North at West Park Leeds RUFC on Sunday February 17.

The London team captained by Ben Cook of Bishops Stortford HS and Hertfordshire, were selected after good performances for their counties and in divisional trials.

There were first-half tries for lock Ben Patterson (Oaklands College), prop Ali Wade (Godalming College), fly half Charlie Pask (Culford School) and wing Jordan Gott (St Pauls Catholic College Sunbury), with Gott kicking two conversions for a 24-8 lead.

After the interval, London & South East had further tries through No.8 Charlie Kingham (Felsted School), Gott and replacement wing Michael Ledger (St Benedicts Ealing), with another two conversions to Gott contributing to his 18 points overall.

London & South East U18 (school, club, county/CB):

15 Jacob Whitby (Lord Wandsworth College, London Irish, Hampshire)

14 Jordan Gott (St Pauls College Sunbury, London Irish, Hampshire)

13 Tom Guest (Simon Langton GS, Saracens Academy, Kent)

12 Lewis Hall (Norwich School, Northampton Saints, Eastern Counties)

11 Joss Linney (Uppingham School, Saracens Academy, Hertfordshire)

10 Charlie Pask (Culford School, Diss, Eastern Counties)

9 Harry Cochrane (De La Salle, Jersey, Hampshire)

1 Kostas Dellas (The King John School, Westcliff, Essex)

2 Charlie Piper (Cranleigh School, Harlequins, Sussex)

3 Ali Wade (Godalming College, Camberley, Surrey)

4 Ben Patterson (Oaklands College, Saracens Academy, Essex)

5 Finlay Hillicks (College of Richard Collyer, Harlequins, Sussex)

6 Ben Cook (Bishops Stortford HS, Bishops Stortford, Hertfordshire) capt

7 Ben Wilcockson (Portsmouth GS, n/a, Hampshire)

8 Charlie Kingham (Felsted School, Saracens Academy, Essex)

Replacements (all used):

16 Tom Webb (Oaklands College, Saracens Academy, Hertfordshire)

17 Tom Duggan (Dartford GS, Blackheath, Kent)

18 Matt Macpherson (Reeds School, Kings Old Boys, Surrey)

19 Josh Hine (Helena Romanes School, Braintree, Essex)

20 Hamish Hamilton (Eltham College, Blackheath, Kent)

21 Michael Ledger (St Benedicts, Wasps, Middlesex)

22 Jarrard Hayler (St Johns College, Havant, Hampshire).

Sponsors
join Free
Free Site
Online Coaching
Directory