Username Password
join FREE
everything rugby
latestSearch News
Our Sponsor
Our Sponsor
Home > News > Daily Mail Schools Cup review - North
News
Your News Daily Mail Schools Cup review - North
11
OCT

ONCE upon a time the Daily Mail RBS Schools Cup was a happy hunting ground for teams from the North, but those prosperous times were in the early 1990s and since then the competition has delivered more tears than cheers.

Now another batch of Northern hopefuls are on the road to Twickenham in the Under 15 and Under 18 Cup competitions, with Vase competitions at the two age-groups helping to create a level playing field for early casualties who are at the fledgling end of their rugby development.

Barnard Castle are by no means at that stage, but they know better than most about the pain and anguish the competition can inflict having reached the Twickenham showpiece three times and been beaten in each occasion.

A hefty defeat by the outstanding Colston’s Collegiate School from Bristol in 2004 was too clear cut to allow any regrets about ‘what might have been’, but a 30-28 reverse at the hands of Oakham the previous year and an even narrower 24-23 disappointment against Warwick School in 2007 were hard to endure.

“The last time we were there against Warwick was heartbreaking,” says Luke Monument, one of the ‘Barnie’ coaching team alongside Martin Pepper. “But even so, we still look forward to the Daily Mail and the national exposure that comes with getting out and about.

“We get a chance to compare ourselves with the best teams in the North and if we get far enough, we play against some of the best teams in the country. It’s a great experience to get to Broad Street for the Semi-finals and if you can get to Twickenham that’s a tremendous thrill.

“It gives us a chance to meet some schools we wouldn’t necessarily meet in our traditional fixture list and we get the experience of playing outside our comfort zone against high quality teams.

“Looking ahead, we’re stronger than we were last year at Under 18 level and we’re quite excited about how the season will unfold. We’re hoping to do some good things this time. I don’t want to predict where we might get to, but if we stay free of injuries and perform to our best we can match previous years. We rate this year’s squad.”

While ‘Barnie’ gird their loins for another Twickenham tilt, a handful of new schools have been moving into uncharted waters as they take part in the competition for the first time. The list of debutants in the North section of the Under 15 Cup contains 31 new names and after their Round One efforts, a dozen have progressed, while the losers will be hoping the experience stands them in good stead in the Vase.

At Under 18 level, only two of the 14 Northern newcomers made it to Round Two of the Cup, with St Aidan’s C of E High School and Stockton Riverside College getting over the first hurdle.

Daily Mail RBS Schools Under 18 Cup

North

Round One: Crossley Heath 50 Royal Grammar School Clitheroe 0, Leeds Grammar School 75 Ermysted's Grammar School 7, Hipperholme & Lightcliffe HS w/o South Craven, Roundhay School 41 Allerton High School 14, Bradford Grammar School 50 Bingley Grammar School 0, Guiseley School w/o Horsforth, St Mary's 5 Ilkley Grammar School 25, Woodhouse Grove School v BYE, Stockton Riverside College 21 Hartlepool College FE 5, Yarm School w/o Carmel RC TC, Macmillan Academy 20 Hartlepool Sixth Form Coll 46, East Durham College 80 Whickham School 0, Barnard Castle School BYE, Queen Elizabeth Grammar School, Penrith 17 Ullswater Community College 22, Keswick School 47 The Nelson Thomlinson School 7, Cockermouth School 12 St Bees School 15, Wirral Grammar School 22 St Anselm's College 15, Birkenhead School v BYE, St. Edward's College 39 Rydal Penrhos School 36, Calday Grange GS 12 Liverpool College 18, Merchant Taylors’ Boys School w/o Ormskirk, Cowley International College w/o Winstanley College, St John Rigby College 22 Runshaw College 24, King William's College, I.O.M v BYE, Rossall School 13 Hutton Grammar School 27, Lancaster RGS 34 Queen Elizabeth School, Kirkby Lonsdale 5, Stonyhurst College 43 Giggleswick School 26, Arnold School 25 King Edward VII and Queen Mary School 8, Holy Cross 6th Form College 25 Bury Grammar School Boys 10, Bolton School 0 The Manchester Grammar School 17, Wilmslow High School BYE, Audenshaw School 29 Cheadle Hulme School 17, Sandbach w/o Congleton High School, Holmes Chapel CS 0 Sir John Deane's College 8, All Hallows Catholic College 3 The King's School, Macclesfield 64, Bridgewater High School 28 St. Nicholas Catholic High School 12, Lymm High School BYE, Altrincham Grammar School for Boys 8 Stockport Grammar School 43, The Fallibroome Academy 14 Sale Grammar School 27, Bishop Heber High School 7 St Ambrose College 59, Mount St Mary's College v Thomas Rotherham College, Barnsley Sports Academy 5 Birkdale School 45, The Hayfield School 22 Hall Cross School 29, Queen Elizabeth’s Grammar School Wakefield BYE, Rishworth School 3 Silcoates School 15, St Aidan's Church of England HS 17 Tadcaster Grammar School 3, King James School, Knaresborough BYE, Harrogate Grammar School 33 Ripon Grammar School 0, Austin Friars St. Monica's School 46 Trinity School 19, Dame Allan's School 53 Queen Elizabeth High School, Hexham 0, Royal Grammar School Newcastle BYE, Duchess's Community High School 48 Kenton School 0, King Edward VI School, Morpeth 15 Kings School, Tynemouth 24, Durham School BYE, Emmanuel College 0 Queen Elizabeth 6th Form College, Darlington 28, Richmond School 0 Ampleforth College 41, Yorkshire Coast College 52 Scarborough College 29, St Peter's School, York BYE, Ashville College BYE, Queen Ethelburga's College BYE, Longcroft School 25 Hull Collegiate School 8, Pocklington School 10 Hymers College 49, Wolfreton School BYE, South Hunsley School and Sixth Form College BYE.

Round Two (October 12): Crossley Heath v Leeds GS, Hipperholme & Lightcliffe v Roundhay, Bradford GS v Horsforth, Ilkley GS v Woodhouse Grove, Stockton Riverside Coll v Yarm, Hartlepool 6FC v East Durham Coll, Barnard Castle v Ullswater CC, Keswick v St Bees, Wirral GS v Birkenhead, St Edwards Coll v Liverpool Coll, Merchant Taylor’s v Cowley LC, Runshaw Coll v King William’s, IOM, Hutton CoE GS v Lancaster RGS, Stonyhurst v Arnold, Holy Cross Coll v Manchester GS, Wilmslow HS v Audenshaw, Sandbach v Sir John Deane’s Coll, King’s Macclesfield v Bridgewater HS, Lymm HS v Stockpport GS, Sale GS v St Ambrose Coll, Mount St Mary’s/Thomas Rotherham Coll v Birkdale, Hall Cross v QEGS Wakefield, Silcoates v St Aidan’s CoE HS, King James, Knaresborough v Harrogate GS, Austin Friars St Monicas v Dame Allan’s, RGS Newcastle v Duchess CHS, King’s Tynemouth v Durham, Queen Elizabeth’s 6FC v Ampleforth, Yorkshire Coast Coll v St Peter’s York, Ashville Coll v Queen Ethelburga’s, Longcroft v Hymers Coll, Wolfreton v South Hunsley

Daily Mail RBS Under 15 Cup

North

Round One: Crossley Heath 52 South Craven 0, Horsforth 0 Bradford GS 50, Bingley GS 0 Woodhouse Grove 50, Hipperholme & Lightcliffe 50 Rishworth 5, South Hunsley 36 Goole HS 7, Hill House Doncaster 10 King’s Pontefract 30, Healing Science Academy 38 St Bede’s Scunthorpe 12, Tollbar Academy 7 Winifred Holtby STC 51, King’s Tynemouth 0 Newcastle Boys 59, Bede Academy 19 Duchess CHS 43, Kenton School 0 Dame Allan’s 52, King Edward VI Morpeth 19 Ponteland HS 34, Nelson Thomlinson 5 Queen Elizabeth GS Penrith 33, Trinity Carlisle 0 Ullswater CC 27, Cockermouth w/o St Bees, Queen Elizabeth’s GS Ashbourne 0 King’s Macclesfield 55, Sandbach School 32 Newcastle-Under-Lyme 5, Walton HS 28 Denstone College 46, Blessed William Howard HS 12 St Joseph’s College, Stoke 28, Worksop Coll 35 Priory Ac 0, Mount St Mary’s 50 Samworth Church Academy 0, Hayfield School 14 Silcoates 52, Hall Cross 52 Wickersley SSC 5, Ormskirk 5 Kirkham GS 48, Merchant Taylors’, Crosby 59 Cowley Language Coll 7, Bury GS 22 Manchester GS 43, St Mary’s Crosby 17 Bolton School 14, St Edward’s Coll 31 Altrincham GS 7, Bridgewater HS 24 Liverpool Coll 7, St Ambrose Coll 5 Audenshaw 61, Sale GS 29 William Hulme’s GS 27, St Anselm’s 45 Rydal Penrhos 12, Bramhall HS 12 Cheadle Hulme 17, Holmes Chapel CS 7 Wilmslow GS 37, St Nicholas HS 33 Fallibroome Academy 5, Rossett School 12 Ermysted’s GS 63, Ilkley GS 28 Guiseley School 7, Roundhay w/o Allerton HS, Queen Elizabeth’s Kirkby Lonsdale 7 Giggleswick 43, Ripley St Thomas 10 Arnold School 36, Rossall 14 Hutton GS 48, Morecambe CHS 53 Queen Mary 13, Egglescliffe 36 Richmond 32, Northallerton Coll 7 Yarm 38, Ashville Coll 19 St John Fisher, Harrogate 29, Ripon GS 39 King James, Knaresborough 15, St John’s RCVA 62 Emmanuel Coll 5, Carmel Coll 17 Macmillan Ac 40, Lincoln Minster 0 Priory Ruskin Ac 51, Carre’s GS 12 Spalding GS 62, King’s Grantham 53 Ashfield CS 0, Dukeries Coll 20 Toot Hill 24, Scarborough Coll 24 Pocklington 42, St Peter’s, York 36 Driffield 5, Easingwold 17 Amplefortth Coll 28, Harrogate GS 5 Queen Ethelburga’s Coll 20.

Round Two: Crossley Heath School 56 Bradford Grammar School 31, Woodhouse Grove School 21 Hipperholme & Lightcliffe HS 12, South Hunsley School & 6th Form College BYE, The Kings School, Pontefract 35 Hymers College 19, Healing Science Ac v Winifred Holtby School Tech. College, Newcastle School for Boys BYE, The Duchess's Community HS 12 RGS Newcastle 58, Dame Allan's School 19 Ponteland Community HS 36, Queen Elizabeth GS, Penrith 34 Ullswater Community College 5, St Benedicts Catholic HS 28 Cockermouth School 27, Kings School, Macclesfield 48 Sandbach School 0, Denstone College 43 St Joseph’s College, Stoke 12, Worksop College BYE, Mount St Marys College v Queen Elizabeth GS, Wakefield, Silcoates School v Hall Cross School, Kirkham Grammar School BYE, The Merchant Taylors Boys School v Stonyhurst College, Manchester Grammar School 31 St Marys College, Crosby 19, St Edwards College, Liverpool BYE, Bridgewater High School 0 Lymm High School 33, Audenshaw School 60 Sale Grammar School 10, Wirral Grammar School v Birkenhead School or Wade Deacon High School, St Anselms College 17 Calday Grange GS 5, Lady Manners School BYE, Cheadle Hulme School 0 Stockport Grammar School 50, Wilmslow HS 44 St Nicholas Catholic HS 5, Ermysteds Grammar School BYE, Ilkley Grammar School 0 Leeds Grammar School 57, Roundhay School v Prince Henrys Grammar School, Giggleswick School BYE, Arnold School 20 Lancaster RGS 21, Hutton Grammar School 15 Morecambe Community HS 57, Egglescliffe School BYE, Yarm School 38 Barnard Castle School 14, St John Fisher Catholic High School 7 Ripon Grammar School 33, Whickham School BYE, St John’s Catholic School & 6th Form Centre 12 Durham School 67, Lord Lawson of Beamish Community School 25 Macmillan Academy 24, The Priory Ruskin Academy BYE, Spalding Grammar School 38 Stamford School 29, The Kings School, Grantham 24 Nottingham High School 15, Toot Hill School BYE, Pocklington School 0 St Peters School, York 36, Ampleforth College 41 Queen Ethelburga’s College 12

Round Three (October 12): Wirral/Birkenhead/Wade Deacon v St Anselm’s, Lady Manners v Stockport GS, Wilmslow HS BYE, Ermysted’s v Leeds GS, Roundhay/Prince Henry’s BYE, Giggleswick v Lancaster RGS, Morecambe CHS BYE, Egglescliffe v Yarm, Ripon GS BYE, Whickham SSC v Durham School, Lord Lawson of Beamish CS BYE, The Priory Ac v Spalding GS, King’s Grantham v Toot Hill School, St Peter’s York v Ampleforth, Crossley Heath v Woodhouse Grove, South Hunsley v King’s Pontefract, Healing SA/Winifred Holtby TC BYE, Newcastle Boys v RGS Newcastle, Pontefract HS BYE, Queen Elizabeth’s, Penrith v St Benedict’s HS, King’s Macclesfield v Denstone Coll, Worksop Coll v Mount St Mary’s/QEGS Wakefield, Silcoates/Hall Cross BYE, Kirkham GS v Merchant Taylor’s/Stonyhurst, Manchester GS BYE, St Edward’s Coll v Lymm HS, Audenshaw BYE.

Sponsors
join Free
Free Site
Online Coaching
Directory